Sunon PF40281B1-000U-G99
PF40281B1-000U-G99 picture photo
Mfg. Part Number
PF40281B1-000U-G99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PF40281B1-000U-G99.pdf
Availability of PF40281B1-000U-G99
QUANTITY
PF40281B1-000U-G99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF40281B1-000U-G99
Internal Part NumberEIS-PF40281B1-000U-G99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow24.9 CFM (0.705m³/min)
Static Pressure1.950 in H2O (485.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise58.8 dB(A)
Power (Watts)6.12W
RPM17600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.510A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF40281B1-000U-G99
Related LinksPF40281B1, PF40281B1-000U-G99 Datasheet, Sunon Distributor
PF40281B1-000U-G99 Details Description
Related parts for PF40281B1-000U-G99
IC COMPARATOR TINY LV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123 datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W 0.02% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf