Abracon Corporation AIML-0805-1R8K-T
AIML-0805-1R8K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-1R8K-T
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 50MA 600 MOHM
Datasheet Download
AIML-0805-1R8K-T.pdf
Availability of AIML-0805-1R8K-T
QUANTITY
AIML-0805-1R8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-1R8K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-1R8K-T
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-1R8K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-1R8K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-1R8K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-1R8K-T
IC EEPROM 256KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
INSTALL TOOL RED FOR SHR SER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL SOT23-5 datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA,CM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf