Sunon PF40281BX-000U-S99
PF40281BX-000U-S99 picture photo
Mfg. Part Number
PF40281BX-000U-S99
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PF40281BX-000U-S99.pdf
Availability of PF40281BX-000U-S99
QUANTITY
PF40281BX-000U-S99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF40281BX-000U-S99
Internal Part NumberEIS-PF40281BX-000U-S99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPF Series with Tachometer and PWM
Standard Package500
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow31.3 CFM (0.886m³/min)
Static Pressure2.810 in H2O (700.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise66.6 dB(A)
Power (Watts)10.8W
RPM22000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.900A
Voltage Range6.5 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF40281BX-000U-S99
Related LinksPF40281BX, PF40281BX-000U-S99 Datasheet, Sunon Distributor
PF40281BX-000U-S99 Details Description
Related parts for PF40281BX-000U-S99
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.0K OHM .1% 5 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS VERT T/H datasheet.pdf
CONN WTB 1.25MM 4POS VERT TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET MACHXO2 25WLCSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf