Sunon PF80201V1-000U-A99
PF80201V1-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
PF80201V1-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PF80201V1-000U-A99.pdf
Availability of PF80201V1-000U-A99
QUANTITY
PF80201V1-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF80201V1-000U-A99
Internal Part NumberEIS-PF80201V1-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow53.0 CFM (1.50m³/min)
Static Pressure0.360 in H2O (89.6 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise48 dB(A)
Power (Watts)3.42W
RPM4600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.285A
Voltage Range6 ~ 12.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF80201V1-000U-A99
Related LinksPF80201V1, PF80201V1-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
PF80201V1-000U-A99 Details Description
Related parts for PF80201V1-000U-A99
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 2.8A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 30A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 250A TO200AB datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf