Delta Electronics PFB1224UHE-T50F
PFB1224UHE-T50F picture photo
Mfg. Part Number
PFB1224UHE-T50F
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
PFB1224UHE-T50F.pdf
Availability of PFB1224UHE-T50F
QUANTITY
PFB1224UHE-T50F Order Process
Ship out your order
Specifications of PFB1224UHE-T50F
Internal Part NumberEIS-PFB1224UHE-T50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFan Options
Environmental Proof Fans
RoHS InformationDC Fans RoHS Cert of Compliance
Standard Package36
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesPFB
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow252.8 CFM (7.16m³/min)
Static Pressure1.412 in H2O (351.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise66.5 dB(A)
Power (Watts)48W
RPM5500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating2A
Voltage Range14 ~ 26.5VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFB1224UHE-T50F
Related LinksPFB1224, PFB1224UHE-T50F Datasheet, Delta Electronics Distributor
PFB1224UHE-T50F Details Description
Related parts for PFB1224UHE-T50F
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TVSOP datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf