TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-1003-B
PFC-W0805LF-03-1003-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-1003-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-1003-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-1003-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-1003-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-1003-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-1003-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-1003-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-1003-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-1003-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-1003-B
IC CONTRLLR HOT SWAP TRPL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 20A WIRE datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf