TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-1503-B
PFC-W0805LF-03-1503-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-1503-B
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-1503-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-1503-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-1503-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-1503-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-1503-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-1503-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-1503-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-1503-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-1503-B
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 75.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf