Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC20A-M3/9AT
1.5SMC20A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC20A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC20A-M3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC20A-M3/9AT
QUANTITY
1.5SMC20A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC20A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC20A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17.1V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC20A-M3/9AT
Related Links1.5SMC20, 1.5SMC20A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC20A-M3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC20A-M3/9AT
RELAY SSR 25A@440VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 21POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS VERT 2MM T/H BLK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 870MA 446 MOHM datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PELTIR MS2,190,10,13,08,20,00,W8 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf