TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-4750-B
PFC-W0805LF-03-4750-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-4750-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-4750-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-4750-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-4750-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-4750-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-4750-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-4750-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-4750-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-4750-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-4750-B
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 24VDC 1.9KHZ PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CRIMP SOCKET CONTACT 3.6MM STR datasheet.pdf