TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-4991-B
PFC-W0805LF-03-4991-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-4991-B
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-4991-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-4991-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-4991-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-4991-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-4991-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-4991-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-4991-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-4991-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-4991-B
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB RA 8POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf