Vicor Corporation V48C15M75BF
V48C15M75BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BF.pdf
Availability of V48C15M75BF
QUANTITY
V48C15M75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BF
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BF
Related LinksV48C1, V48C15M75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BF Details Description
Related parts for V48C15M75BF
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf