TT Electronics/IRC PFC-W0805LF-03-7502-B
PFC-W0805LF-03-7502-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W0805LF-03-7502-B
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
PFC-W0805LF-03-7502-B.pdf
Availability of PFC-W0805LF-03-7502-B
QUANTITY
PFC-W0805LF-03-7502-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W0805LF-03-7502-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W0805LF-03-7502-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W0805LF-03-7502-B
Related LinksPFC-W0805L, PFC-W0805LF-03-7502-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W0805LF-03-7502-B Details Description
Related parts for PFC-W0805LF-03-7502-B
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SW PLNGR DPDT 10A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MENU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
H48-6G TO-220 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN 3.81 MTV-3 TB100 BK datasheet.pdf
CONN MINI WECO JACK STR 75OHM datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK datasheet.pdf