TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-1963-B
PFC-W1206LF-03-1963-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-1963-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-1963-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-1963-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-1963-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-1963-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-1963-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-1963-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-1963-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-1963-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-1963-B
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-23 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
13+13 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
35 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf