TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-4993-B
PFC-W1206LF-03-4993-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-4993-B
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-4993-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-4993-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-4993-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-4993-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-4993-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
SeriesPFC - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-4993-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-4993-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-4993-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-4993-B
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 2A TO-220 datasheet.pdf