Vishay/Dale RER60F1021RC02
RER60F1021RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1021RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.02K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1021RC02.pdf
Availability of RER60F1021RC02
QUANTITY
RER60F1021RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1021RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1021RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1021RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1021RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1021RC02 Details Description
Related parts for RER60F1021RC02
CONN HDR BRKWAY 8POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
SOFTWARE/SUPPORT CW OSEK HCS12X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
ACTUATOR FOR 3E SWITCH datasheet.pdf
CABLE DUCT TRUMPET SPILLOUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf