Vishay/Sprague CWR26KC106JBGZ\TR
CWR26KC106JBGZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KC106JBGZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KC106JBGZ\TR.pdf
Availability of CWR26KC106JBGZ\TR
QUANTITY
CWR26KC106JBGZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KC106JBGZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KC106JBGZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KC106JBGZ\TR
Related LinksCWR26KC1, CWR26KC106JBGZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KC106JBGZ\TR Details Description
Related parts for CWR26KC106JBGZ\TR
IC ADSL LINE DRVR LP 20SOPWRPAD datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 737FCBGA datasheet.pdf
ACT ARM OFFSET FOR LIMITS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf