Vishay/Dale RNC50J8350BSRE6
RNC50J8350BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8350BSRE6
Brief Description
RES 835 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8350BSRE6.pdf
Availability of RNC50J8350BSRE6
QUANTITY
RNC50J8350BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8350BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J8350BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8350BSRE6
Related LinksRNC50J8, RNC50J8350BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8350BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J8350BSRE6
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 240V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf