Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162512K1000F9W
Y162512K1000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162512K1000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162512K1000F9W.pdf
Availability of Y162512K1000F9W
QUANTITY
Y162512K1000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162512K1000F9W
Internal Part NumberEIS-Y162512K1000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162512K1000F9W
Y162512K1000F9W Details Description
Related parts for Y162512K1000F9W
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
RES 604 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/12-H-5 08 P20 R88 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, 10-Bit Video DAC IC datasheet.pdf