3M 242-1281-39-0602J
242-1281-39-0602J picture photo
Mfg. Part Number
242-1281-39-0602J
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
RECEPTACLE DIP SOCKET 42POS .6"
Datasheet Download
242-1281-39-0602J.pdf
Availability of 242-1281-39-0602J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
242-1281-39-0602J Order Process
Ship out your order
Specifications of 242-1281-39-0602J
Internal Part NumberEIS-242-1281-39-0602J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
SeriesTextool™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)242-1281-39-0602J
Related Links242-1281, 242-1281-39-0602J Datasheet, 3M Distributor
242-1281-39-0602J Details Description
Related parts for 242-1281-39-0602J
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.9MM HIGH CUR datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 12PS 14-18AWG RED datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD 10POS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16.25"L X 15.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf