Riedon PFC10-0R82F1
PFC10-0R82F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFC10-0R82F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 1% 25W PFC10
Datasheet Download
PFC10-0R82F1.pdf
Availability of PFC10-0R82F1
QUANTITY
PFC10-0R82F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC10-0R82F1
Internal Part NumberEIS-PFC10-0R82F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductPFC Series
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CasePFC10 (TO-126 SMT)
Supplier Device PackagePFC10
Size / Dimension0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC10-0R82F1
Related LinksPFC10-, PFC10-0R82F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFC10-0R82F1 Details Description
Related parts for PFC10-0R82F1
IC LED Driver Linear 90mA 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 5.75K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf