Bel Fuse Inc. PFC250-4530G
PFC250-4530G picture photo
Mfg. Part Number
PFC250-4530G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V 2X12V 250W
Datasheet Download
PFC250-4530G.pdf
Availability of PFC250-4530G
QUANTITY
PFC250-4530G Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC250-4530G
Internal Part NumberEIS-PFC250-4530G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPFC250
TypeEnclosed
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 412V
Current - Output (Max)40A, 20A, 6A, 3A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC250-4530G
Related LinksPFC250, PFC250-4530G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PFC250-4530G Details Description
Related parts for PFC250-4530G
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 30W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 datasheet.pdf