| Internal Part Number | EIS-PFC3125ER-231K06B-00 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | PFC | |
| Packaging | Bulk | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 230µH | |
| Current | 6.4A | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 120°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.024" L x 1.299" W (26.00mm x 33.00mm) | |
| Height (Max) | 1.063" (27.00mm) | |