TDK-Lambda Americas, Inc. PFE500F48/T
PFE500F48/T picture photo
Mfg. Part Number
PFE500F48/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W
Datasheet Download
PFE500F48/T.pdf
Availability of PFE500F48/T
QUANTITY
PFE500F48/T Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE500F48/T
Internal Part NumberEIS-PFE500F48/T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPFE Series
3D ModelPFE500F.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPF
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)500W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Max504W
Line Regulation96mV
Load Regulation96mV
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE500F48/T
Related LinksPFE50, PFE500F48/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PFE500F48/T Details Description
Related parts for PFE500F48/T
TRANSF 14MH CTAP CRNT SENSE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 23A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf