Ohmite PFE5KR120E
PFE5KR120E picture photo
Mfg. Part Number
PFE5KR120E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W
Datasheet Download
PFE5KR120E.pdf
Availability of PFE5KR120E
QUANTITY
PFE5KR120E Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE5KR120E
Internal Part NumberEIS-PFE5KR120E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesPowr-Rib®PFE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±10%
Power (Watts)994W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension-
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE5KR120E
Related LinksPFE5K, PFE5KR120E Datasheet, Ohmite Distributor
PFE5KR120E Details Description
Related parts for PFE5KR120E
IC CONTROLLER HOTSWAP ADJ 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 60POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 221 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf