Schurter PFRA.017.3
PFRA.017.3 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.017.3
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 0.17A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.017.3.pdf
Availability of PFRA.017.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRA.017.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.017.3
Internal Part NumberEIS-PFRA.017.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-017-3.igspfra-017-3.stppfra-017-3.dxf
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max3.300 ~ 5.210 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.017.3
Related LinksPFRA., PFRA.017.3 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.017.3 Details Description
Related parts for PFRA.017.3
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RIBBON TT RESIN WHT 2.5" X 262' datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SCR THYRISTOR CA 2200V WC-500 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 7POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP BEVEL 3.0 MM datasheet.pdf