Schurter PFRA.017.3
PFRA.017.3 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.017.3
Brief Description
FUSE PTC 0.17A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.017.3.pdf
Availability of PFRA.017.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRA.017.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.017.3
Internal Part NumberEIS-PFRA.017.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-017-3.igspfra-017-3.stppfra-017-3.dxf
Standard Package2,000
SeriesPFRA
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max3.300 ~ 5.210 Ohm
Time to Trip3s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.017.3
Related LinksPFRA., PFRA.017.3 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.017.3 Details Description
Related parts for PFRA.017.3
ESD HANDLER 8X6-1/2X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A EXT datasheet.pdf
METRAL 2000 SIG HD 5ROW PRSS FIT datasheet.pdf
CBL DVI(18+1) CON 16' 28 AWG datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20QFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE 9POS CONTACT INSERT datasheet.pdf