Schurter PFRA.020.2
PFRA.020.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.020.2
Brief Description
FUSE PTC 0.20A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.020.2.pdf
Availability of PFRA.020.2
QUANTITY
PFRA.020.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.020.2
Internal Part NumberEIS-PFRA.020.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-020-2.igspfra-020-2.stppfra-020-2.dxf
Standard Package3,000
SeriesPFRA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Trip (It)400mA
R Min/Max1.500 ~ 2.840 Ohm
Time to Trip2.2s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.020.2
Related LinksPFRA., PFRA.020.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.020.2 Details Description
Related parts for PFRA.020.2
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO15 datasheet.pdf
FERRULE NON INS 12AWG 23/32" datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK ALUM 4-PASS COLD PLATE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf