Schurter PFRA.1100
PFRA.1100 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.1100
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 11.0A 16V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.1100.pdf
Availability of PFRA.1100
QUANTITY
PFRA.1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.1100
Internal Part NumberEIS-PFRA.1100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Fuse Products
3D Modelpfra-110.igspfra-110.stppfra-110.dxf
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)11A
Current - Trip (It)22A
R Min/Max0.003 ~ 0.010 Ohm
Time to Trip20s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.1100
Related LinksPFRA, PFRA.1100 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.1100 Details Description
Related parts for PFRA.1100
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS TRANSPARENT RECT FLUSH RED datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.5W CLASS D 8SOIC datasheet.pdf