Schurter PFRA.135.2
PFRA.135.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.135.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 1.35A 30V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.135.2.pdf
Availability of PFRA.135.2
QUANTITY
PFRA.135.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.135.2
Internal Part NumberEIS-PFRA.135.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-135-2.igspfra-135-2.stppfra-135-2.dxf
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.065 ~ 0.115 Ohm
Time to Trip7.3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.135.2
Related LinksPFRA., PFRA.135.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.135.2 Details Description
Related parts for PFRA.135.2
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 3.8A datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM datasheet.pdf
ACCES METAL MULTIPLE CABLE SEAL datasheet.pdf
JBX3CTFC20,CONTACT 2.0MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf