Vishay Sfernice PFRR0603Y1001WBT
PFRR0603Y1001WBT picture photo
Mfg. Part Number
PFRR0603Y1001WBT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
PFRR0603Y1001WBT.pdf
Availability of PFRR0603Y1001WBT
QUANTITY
PFRR0603Y1001WBT Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRR0603Y1001WBT
Internal Part NumberEIS-PFRR0603Y1001WBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.75mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRR0603Y1001WBT
Related LinksPFRR0603, PFRR0603Y1001WBT Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PFRR0603Y1001WBT Details Description
Related parts for PFRR0603Y1001WBT
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS HR datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LOW AGL RING 90MM 90DEG BLUE datasheet.pdf