Riedon PFS35-0R62F1
PFS35-0R62F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-0R62F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-0R62F1.pdf
Availability of PFS35-0R62F1
QUANTITY
PFS35-0R62F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-0R62F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-0R62F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFS35
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-0R62F1
Related LinksPFS35-, PFS35-0R62F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-0R62F1 Details Description
Related parts for PFS35-0R62F1
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf