Riedon PFS35-2K7F1
PFS35-2K7F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-2K7F1
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-2K7F1.pdf
Availability of PFS35-2K7F1
QUANTITY
PFS35-2K7F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-2K7F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-2K7F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-2K7F1
Related LinksPFS35, PFS35-2K7F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-2K7F1 Details Description
Related parts for PFS35-2K7F1
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD PATCH COMBINATION 6 FEET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.4A 6TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 6POS VERT datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf