Schurter PFUF.075.2
PFUF.075.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFUF.075.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 0.75A 6V RESET SMD
Datasheet Download
PFUF.075.2.pdf
Availability of PFUF.075.2
QUANTITY
PFUF.075.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFUF.075.2
Internal Part NumberEIS-PFUF.075.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFUF
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.070 ~ 0.450 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFUF.075.2
Related LinksPFUF., PFUF.075.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFUF.075.2 Details Description
Related parts for PFUF.075.2
SWITCH REED SPST .5A 12-38 A/T datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 16V 01005 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf