Schurter PFUF.150.2
PFUF.150.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFUF.150.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 3A 6V RESET SMD
Datasheet Download
PFUF.150.2.pdf
Availability of PFUF.150.2
QUANTITY
PFUF.150.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFUF.150.2
Internal Part NumberEIS-PFUF.150.2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFUF
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.5A
Current - Trip (It)3A
R Min/Max0.030 ~ 0.110 Ohm
Time to Trip5s
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFUF.150.2
Related LinksPFUF., PFUF.150.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFUF.150.2 Details Description
Related parts for PFUF.150.2
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
KIT DEV PHLATLIGHT CBM380 LED datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf