Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786160R000Q9L
Y0786160R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786160R000Q9L
Brief Description
RES 160 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0786160R000Q9L.pdf
Availability of Y0786160R000Q9L
QUANTITY
Y0786160R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786160R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0786160R000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786160R000Q9L
Y0786160R000Q9L Details Description
Related parts for Y0786160R000Q9L
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC LI-ION BATT CHARGER 24-VQFN datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 577.704 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
38999 I III 22D SKT PCB CON datasheet.pdf
820UF 40V 18X40 105C RAD datasheet.pdf