Pulse Electronics Corporation PG0006.462NLT
PG0006.462NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0006.462NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.6UH 9A 10.4 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0006.462NLT.pdf
Availability of PG0006.462NLT
QUANTITY
PG0006.462NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0006.462NLT
Internal Part NumberEIS-PG0006.462NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package340
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0006NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.528" L x 0.523" W (13.40mm x 13.28mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0006.462NLT
Related LinksPG0006, PG0006.462NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0006.462NLT Details Description
Related parts for PG0006.462NLT
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RING TERM NON INS 4AWG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SO datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 1500MAH datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC LLP753B datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf