Pulse Electronics Corporation PG0015.393NLT
PG0015.393NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0015.393NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.37A 140 MOHM
Datasheet Download
PG0015.393NLT.pdf
Availability of PG0015.393NLT
QUANTITY
PG0015.393NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0015.393NLT
Internal Part NumberEIS-PG0015.393NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0015NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.37A
Current - Saturation1.37A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.400" L x 0.360" W (10.15mm x 9.15mm)
Height - Seated (Max)0.219" (5.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0015.393NLT
Related LinksPG0015, PG0015.393NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0015.393NLT Details Description
Related parts for PG0015.393NLT
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CABLE RCA MALE-FEMALE 2.5M datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 75mA Signage 8-MSOP-EP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf