Bourns Inc. CRM1206-FX-2R61ELF
CRM1206-FX-2R61ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-2R61ELF
Brief Description
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-2R61ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-2R61ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-2R61ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-2R61ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-2R61ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-2R61ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-2R61ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-2R61ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-2R61ELF
TERM BLOCK HDR 5POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC ABT SCAN TEST DEV 3.3V 64LQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf