Pulse Electronics Corporation PG0016.333NL
PG0016.333NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.333NL
Brief Description
FIXED IND 33UH 880MA 230 MOHM
Datasheet Download
PG0016.333NL.pdf
Availability of PG0016.333NL
QUANTITY
PG0016.333NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.333NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.333NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±15%
Current Rating880mA
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.333NL
Related LinksPG0016, PG0016.333NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.333NL Details Description
Related parts for PG0016.333NL
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3585EDDB datasheet.pdf
RES 330 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf