Pulse Electronics Corporation PG0016.682NL
PG0016.682NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.682NL
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0016.682NL.pdf
Availability of PG0016.682NL
QUANTITY
PG0016.682NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.682NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.682NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0016NL
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.682NL
Related LinksPG0016, PG0016.682NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.682NL Details Description
Related parts for PG0016.682NL
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
TERM PIN NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 600MA 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 160mA Backlight 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4700PF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES 495K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf