Pulse Electronics Corporation PG0077.801T
PG0077.801T picture photo
Mfg. Part Number
PG0077.801T
Brief Description
FIXED IND 800NH 31A 1.3 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0077.801T.pdf
Availability of PG0077.801T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PG0077.801T Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0077.801T
Internal Part NumberEIS-PG0077.801T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 02/Sep/2014
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0077
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance800nH
Tolerance±20%
Current Rating31A
Current - Saturation38A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.551" L x 0.512" W (14.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0077.801T
Related LinksPG007, PG0077.801T Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0077.801T Details Description
Related parts for PG0077.801T
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf