Pulse Electronics Corporation PG0083.182NLT
PG0083.182NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0083.182NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 8A 16 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0083.182NLT.pdf
Availability of PG0083.182NLT
QUANTITY
PG0083.182NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0083.182NLT
Internal Part NumberEIS-PG0083.182NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0083
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±25%
Current Rating8A
Current - Saturation13A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0083.182NLT
Related LinksPG0083, PG0083.182NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0083.182NLT Details Description
Related parts for PG0083.182NLT
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
RES 200K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
WINDOW GRIP DELUXE - TELESCOPING datasheet.pdf
AM60018-53 MALE ELBOW datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 625 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS TIN datasheet.pdf
PWRBLADE RA STB HEADER datasheet.pdf
DIODE 1A 50V 15NS DO-204AL datasheet.pdf