Pulse Electronics Corporation PG0085.222NLT
PG0085.222NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0085.222NLT
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 46 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0085.222NLT.pdf
Availability of PG0085.222NLT
QUANTITY
PG0085.222NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0085.222NLT
Internal Part NumberEIS-PG0085.222NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,850
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0085NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.170" L x 0.170" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0085.222NLT
Related LinksPG0085, PG0085.222NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0085.222NLT Details Description
Related parts for PG0085.222NLT
CONN RECEPT 17POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
PLIERS ELEC FLAT NOSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf