Pulse Electronics Corporation PG0087.472NL
PG0087.472NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0087.472NL
Brief Description
IND, PWR 4.7UH 1.75A SDRI5 NPB
Datasheet Download
PG0087.472NL.pdf
Availability of PG0087.472NL
QUANTITY
PG0087.472NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0087.472NL
Internal Part NumberEIS-PG0087.472NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package185
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0087NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation1.75A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0087.472NL
Related LinksPG0087, PG0087.472NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0087.472NL Details Description
Related parts for PG0087.472NL
RECTIFIER BRIDGE 800V 1.5A KBPM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC MPU M680X0 33MHZ 179PGA datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.54MM datasheet.pdf
ELECTRONIC MODULE PCB 12.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CNIC CIDCW CID 20SOIC datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 400V FAST REC datasheet.pdf