Pulse Electronics Corporation PG0434.282NL
PG0434.282NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0434.282NL
Brief Description
IND, PWR, 5050 2800NH,SMT NPB
Datasheet Download
PG0434.282NL.pdf
Availability of PG0434.282NL
QUANTITY
PG0434.282NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0434.282NL
Internal Part NumberEIS-PG0434.282NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0434NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.8µH
Tolerance±20%
Current Rating19A
Current - Saturation20A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.571" L x 0.512" W (14.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0434.282NL
Related LinksPG0434, PG0434.282NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0434.282NL Details Description
Related parts for PG0434.282NL
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS PIN STRGHT datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 18 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 300V datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf