Pulse Electronics Corporation PG0642.102NLT
PG0642.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0642.102NLT
Brief Description
FIXED IND 1UH 14.5A 5.8 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0642.102NLT.pdf
Availability of PG0642.102NLT
QUANTITY
PG0642.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0642.102NLT
Internal Part NumberEIS-PG0642.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0642NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating14.5A
Current - Saturation22A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0642.102NLT
Related LinksPG0642, PG0642.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0642.102NLT Details Description
Related parts for PG0642.102NLT
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 0.357 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 26"W datasheet.pdf
JP CORDSET 10A 2.0M V-LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf