Pulse Electronics Corporation PG0702.301NL
PG0702.301NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0702.301NL
Brief Description
IND, PWR, 4040, 300NH, 45A NPB
Datasheet Download
PG0702.301NL.pdf
Availability of PG0702.301NL
QUANTITY
PG0702.301NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0702.301NL
Internal Part NumberEIS-PG0702.301NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package255
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0702NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance300nH
Tolerance±20%
Current Rating47A
Current - Saturation33.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.68 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0702.301NL
Related LinksPG0702, PG0702.301NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0702.301NL Details Description
Related parts for PG0702.301NL
VARISTOR 198V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5PS 5.08MM R/A PCB datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FET RF LDMOS 180W H36260-2 datasheet.pdf
PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 21MM datasheet.pdf
CAP SUPER 3000F 2.7V WELD datasheet.pdf
CONN HDR 28POS SLVR TH/RA datasheet.pdf