Texas Instruments PGA2500IDBG4
PGA2500IDBG4 picture photo
Mfg. Part Number
PGA2500IDBG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC PREAMP AUDIO MONO AB 28SSOP
Datasheet Download
PGA2500IDBG4.pdf
Availability of PGA2500IDBG4
QUANTITY
PGA2500IDBG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PGA2500IDBG4
Internal Part NumberEIS-PGA2500IDBG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Revision B 30/Mar/2015
Carrier Tape Revision C 09/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
Series-
PackagingTube
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load-
Voltage - Supply±4.75 V ~ 5.25 V
FeaturesDifferential Inputs, Microphone
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package28-SSOP
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PGA2500IDBG4
Related LinksPGA250, PGA2500IDBG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
PGA2500IDBG4 Details Description
Related parts for PGA2500IDBG4
CAP FILM 1800PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf