Littelfuse PGB1010603NRHF
PGB1010603NRHF picture photo
Mfg. Part Number
PGB1010603NRHF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 150VC 0603
Datasheet Download
PGB1010603NRHF.pdf
Availability of PGB1010603NRHF
QUANTITY
PGB1010603NRHF Order Process
Ship out your order
Specifications of PGB1010603NRHF
Internal Part NumberEIS-PGB1010603NRHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPulseGuard® PGB
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp150V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PGB1010603NRHF
Related LinksPGB1010, PGB1010603NRHF Datasheet, Littelfuse Distributor
PGB1010603NRHF Details Description
Related parts for PGB1010603NRHF
RES SMD 1.8K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 940MA 290 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.1A 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 73MM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf