Littelfuse PGR-6131-120
PGR-6131-120 picture photo
Mfg. Part Number
PGR-6131-120
Manufacturer
Product Category
Protection Relays & Systems
Brief Description
MOTOR RELAY 16A CTS 120VAC
Datasheet Download
PGR-6131-120.pdf
Availability of PGR-6131-120
QUANTITY
PGR-6131-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PGR-6131-120
Internal Part NumberEIS-PGR-6131-120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyProtection Relays & Systems
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PGR-6131-120
Related LinksPGR-61, PGR-6131-120 Datasheet, Littelfuse Distributor
PGR-6131-120 Details Description
Related parts for PGR-6131-120
RES SMD 43.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 160POS R/A datasheet.pdf
IC QUAD BISTABLE LATCH 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.27KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf